В ЗУТ, както и в поднормативните актове към него, липсва легално определение на понятието „ателие“. Регламентация е дадена в чл.38, ал.1 от ЗУТ където е посочено, че в надземните етажи на жилищна сграда освен жилища могат да се изграждат и ателиета и кабинети за индивидуална творческа дейност.
Когато задоволява жилищни нужди, обектът е жилище. Когато служи за задоволяване на творческите потребности, обектът е ателие.
Техническите правила, на които следва да отговарят обектите, са посочени в Наредба № 7 от 22.12.2003 г. за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони на МРРБ. В този поднормативен акт е дадена уредба и за ателиетата. Анализът на нормите сочи, че техническите изисквания за жилищата са по-високи. При изграждането им има специални правила относно вътрешното разпределение на площта, височината на помещенията, осветяването и т.н. В същото време за ателиетата не се прилагат завишените строителни норми и ограничения, предвидени за жилищата.
Получиха ли ателиетата статут на жилища според последните изменения в ЗУТ?
Съгласно разпоредбата на чл. 40. (1) от ЗУТ „всяко жилище трябва да има самостоятелен вход, най-малко едно жилищно помещение, кухня или кухненски бокс и баня-тоалетна, както и складово помещение, което може да бъде в жилището или извън него“.
Липсва норма, според която площта на ателиетата трябва да е разпределена по същия начин. Няма промяна и в Класификатора за предназначение на сградите, на съоръженията на техническата инфраструктура със самостоятелни обекти и на самостоятелните обекти в тях. В него ателиетата и жилищата продължават да са с различен код.
Следователно и след последните изменения в устройствения закон разлика между двата обекта има и тя зависи от основното им предназначение. Нормативните актове, които уреждат правилата и нормите за устройство на отделните видове територии, продължават да допускат изграждането на ателиета. Изискванията за построяването им не са променени (завишени).
Това означава, че противно на заглавията от пресата и на нагласите сред заинтересованите, с последните изменения в ЗУТ законодателят не е поставил знак за равенство между двата обекта. Ателиетата не са приравнени на жилища и изискванията за построяването им продължават да са различни.
Какви са промените в ЗУТ и за какво се отнасят?
Промените в ЗУТ не се отнасят до изискванията, на които следва да отговарят жилищата и ателиетата. Допълненията в закона прецизираха начина, по който една сграда се определя като „жилищна“ или „нежилищна“ с оглед строителните правила.
В §5, т.29 и 29а от ДР на ЗУТ е дадено определение на понятията „Жилищна сграда“ и „Сграда със смесено предназначение“.
„Жилищна сграда“ е сграда, предназначена за постоянно обитаване, и се състои от едно или повече жилища, които заемат най-малко 60 на сто от нейната разгъната застроена площ.
„Сграда със смесено предназначение“ е нежилищна сграда, която се състои от самостоятелни обекти с различно предназначение, като при наличие на жилища, те заемат по-малко от 60 на сто от разгънатата є застроена площ.
С изменението и допълнението на ЗУТ от 23.02.2021 г. към двете разпоредби беше добавено следното изречение: „При определяне предназначението на сградата ателиетата се считат за жилища.“
Преди допълнението, видът на сградата се определяше според броя на жилищата в нея. Съотношението им спрямо разгънатата застроена площ „изкуствено” се намаляваше чрез предвиждането на ателиета, които на практика се използват за живеене. По този начин сградата се определяше не като жилищна, а като такава със смесено предназначение. За сградите, които не са жилищни, не е задължително да се спазват изискванията за отстояние, разположение, строителни елементи, конструкции, инсталации и т.н.
Каква е целта на допълненията?
Законодателят добави посоченото по-горе изречение, за да ограничи заобикалянето на правилата за строеж. Така при определяне на вида на сградата ателиетата ще се считат за жилища. Предназначението на сградата ще се определя не само от броя на апартаментите в нея, но и от броя на ателиетата, които за тази цел се приравняват на жилища. По този начин, дори когато в сградата има ателиета, тя ще трябва да се изпълни в съответствие с по-високите изисквания за строителни, санитарни и хигиенни норми, определени в Наредба № 7/2003 г. за жилищните сгради.
Допълнението към §5, т.29 и 29а от ДР на ЗУТ следва да ограничи възможността жилищните сгради да се „прикриват” като общежития, апартхотели или сгради със смесено предназначение, за които техническите изисквания и нормите за безопасност са занижени.
Лично аз считам, че за купувачите на жилища или ателиета, посочената промяна е много добра. „Затварянето на вратичките“ за избягване на по-високите строителни изисквания би следвало да доведе до по-добра и сигурна среда за живеене. От гледна точка на реализиране на инвестиционните намерения вероятно ще има трудности. Най-големи ще са по отношение на някои „неблагодарни“ в устройствено и техническо отношение имоти. Какви ще са тези трудности и как ще бъдат преодолявани е въпрос на време да разберем.
Ако статията Ви е харесала, ще се радвам да споделите мнение или коментар!
Всичко е добре описано,но никъде не е упоменато примерно наличие на вик и само мивка в проекта.Изведнъж имота се препродава и се свързва с ВИК /канализация за мръсен канал и тоалет липсващ в проекта при стеоежа на сградата!!!
И това се прави просто така без да се иска разрешение на съсобсвениците в етажната собствебост.
За мен това е проблем!!!
Здравейте, Георги! Благодаря Ви за положителния отзив! Статията разглежда конкретно изменение на ЗУТ и последиците от това изменение по отношение на ателиетата.
Изключително полезни разсъждения. Поздравления! А как стои въпросът с адресната регистрация в обекти тип „ателие“, местния данък, такса смет, тарифата за електричеството и др.? Може ли всички гореизброени условия да се уеднаквят с тези, на жилищата, ако в акта за собственост се впише, че „ателието“ е предназначено за жилищни нужди?
В горното ме убеждаваха брокери от известна агенция за имоти, както и юристът на агенцията.
Благодаря
Г-н Колев, благодаря за положителната оценка! Въпросите Ви са актуални и разкриват колко е важно при покупката на имот да се ползва специализирана юридическа помощ.
Здравейте, адв. Ковачева, бих искала да Ви поздравя за чудесно написаната статия. Следя Ви и с интерес чета Вашите професионални анализи.
Впечатлиха ме анализите Ви!
Моля, бихте ли дали отговор дали сграда със статут на общежитие за временно пребиваване може да бъде жилищна сграда! Апартамент в нея жилищен ли ще е, ако отговаря на посочените условия за такъв?
Благодаря предварително!
Здравейте, харесах апартамент със статут общежитие, но ме притеснява, на какви цени ще е електроенергията, адресната регистрация. Жилището. се намира в Студ. град
Здравейте, Галина!
Благодаря за запитването! Следа да уточним, че не апартаментът, а сградата е с предназначение „общежитие“. То се отразява и върху обектите в сградата. Община София-град публично е обявила на какви изисквания следва да отговаря имотът, за да получите адресна регистрация.
При отказана търпимост за жилище на незаконен етаж с мотив намалена височина 2, 30 м , може ли да се поиска търпимост за ателие?Благодаря предварително.
Здравейте!
Съгласно §127 от ПЗР на ЗИДЗУТ строежи, изградени до 31 март 2001 г., за които няма строителни книжа, но са били допустими по разпоредбите, които са действали по времето, когато са извършени, или по действащите разпоредби съгласно този закон, са търпими строежи и не подлежат на премахване или забрана за ползване. Те могат да бъдат предмет на прехвърлителна сделка след представяне на удостоверение от органите, които са овластени да одобряват съответните инвестиционни проекти, че строежите са търпими.
За да се даде точен отговор на въпроса Ви е необходимо да се изследват налице ли са предпоставките, визирани в посочената разпоредба.
Ако желаете по-голяма яснота, ще е необходимо запознаване с детайлите по Вашия казус.
Здравейте,
Притежавам ателие от 2007 година в град София. В личната ми карта фигурира адресът на ателието. Сега обаче приятелката ми, с която живеем заедно не може да се регистрира на този адрес, защото имало дублиране на номера на ателието с номер на апартамент във входа. Какво бихте ме посъветвали ?Смяна на статут ми отказаха заради северно изложение. Благодаря предварително.
Здравейте!
Имотите се индивидуализират по номер от кадастралната карта, номер по архитектурен проект, ако нямат идентификатор и три граници. Предназначението на имота, в случая ателие, е съпътстващ белег. Етажността – също. В коментара не споделяте други подробности, които имат значение за изясняване на проблема, но пробвайте да убедите администрацията, че това е друг имот, който има различен идентификатор от апартамента.
Ще се радвам да споделите как сте решил казуса, в случай, че решите да се справите сам.
Моля ви за съвет, възможно ли е ателие, в жилищна сграда, със самостоятелен вход, баня и тоалетна, с кухненски бокс, мазе и парко място да не може да смени статута си от ателие на апартамент заради изложението?
Привет!
За да се прецени дали е допустимо статута на ателие да се промени на апартамент се изследват няколко предпоставки. Едната от тях е изложението. За повече конкретика е необходимо да се видят архитектурните проекти.
С уважение
адвокат Снежина Ковачева
здравейте, утре ще закупим имот със статут Ателие в София, възможна ли е регистрация – постоянен и настоящ адрес в имота. Благодаря 0888850059